BİLECİK OSMANELİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakklale Zaferinin 100. Yıl Dönümü Kutlandı

Türk Milleti’nin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü Osmaneli’de düzenlenen törenlerle kutlandı.
Çanakklale Zaferinin 100. Yıl Dönümü Kutlandı

Osmaneli Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene, Osmaneli Kaymakamı Edip Çakıcı, Garnizon Komutanı Merdan Akbulut, Belediye Başkanı Münür Şahin, Cumhuriyet Savcısı Muhammet Sait Çetin, Emniyet Müdürü Hicri Görgün,İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Ekinci, Şube müdürleri, askeri erkan, daire müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve yakınları ile çok sayıda öğrenci katıldı. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından protokol erkanı Atatürk Anıtı´na çelenk sundu.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Uzman Jandarma Hakan Kocaş, 18 Mart tarihinin tüm dünyanın hafızasında Çanakkale Zaferi´nin yıl dönümü olarak yer aldığını belirtti. Dünya´nın en büyük donanma ve ordularının Çanakkale´de durdurulmasının Türk tarihi için eşsiz bir zafer olduğunu aktaran Kocaş, Türk milletinin vatanı için her şeyi göze alabileceğini ifade etti. Kocaş, "Çanakkale Zaferi aynı zamanda bizlere ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk´ü kazandırmıştır. Tüm dünya Mustafa Kemal ismini bir daha unutmamak üzere Çanakkale´de öğrenmiştir. Milletimizin gücü, bağımsızlığı, onur ve mutluluğu "şehit" kelimesinde gizlidir. Vatanları ve milletleri uğruna canlarını vererek kendilerinden sonra gelen kuşaklara en kutsal hak olan yaşam hakkını kazandırın toprak altındaki köklerimizdir. Yaşayan gazilerimizi hürmetle selamlıyor, Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanı için şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin Belediye Sosyal Hizmetler Salonu´nda da program düzenlendi. Osmaneli Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin ve Osmaneli Halk Eğitim Merkezinin hazırlayıp sunduğu 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi programı da saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Program, Bilecik Şeyh Edabali Üniversitesi Tarih Bölümü Öğr. Gör. Mehmet Kavak´ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başlayarak, "Çanakkale" adlı kısa film gösterisinin ardından şiir okunması  ve öğrencilerimizin  oratoryo gösterisiyle son buldu.

Salon proğramının ardından Osmaneli merkez ve Belenalan köyü şehitlikleri ziyaret edilerek şehitlerimize dualar okundu.Haceloğlu Mahallesi Güngören Sokak No 36/1 11500 Osmaneli/BİLECİK - 0 228 461 40 04

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.